Pilates Nedir ? Pilatesin Faydaları Nelerdir ?

Pilates Nedir ? Pilatesin Faydaları Nelerdir ?

Pilates her kesimden ve yaştan insanın yapabileceği egzersiz hareketleridir. Yavaş ve kontrollü hareketlerle vücudu güçlendirir. Pilatesin faydaları saymakla bitmez. Gelin birlikte incelememize başlayalım.

Pilatesin Faydaları Nelerdir ?

Vücudunuzun dengesini geliştirir: Vücudunuzun denge sistemini geliştirmesinde fayda sağlar. Günlük yaşantınızda dengenizi sağlamanıza yardımcı olur.

Hareketliliğinizi ve enerjinizi arttırır: Pilates hareketlerini düzenli ve doğru bir şekilde yaparsanız hareket kabiliyetinizi de arttırabilirsiniz. Günlük yaşamınızda enerjinizin arttığını hissedeceksiniz.

Kaslarınızı güçlendirir: Kaslarınızı güçlendirir. Özellikle pilates hareketleri karın, sırt, bacak ve kalça kaslarınızı doğrudan hedef alır. Ayrıca vücudunuzun fit görünmesini de sağlayacaktır.

Sırt ağrınızı azaltır: Sırtınızdaki kasları güçlendirerek sırt ağrınızı azaltır. Omurga sağlığına da faydası vardır.

Stresi Azaltır: Pilates hareketleri yavaş ve kontrollü yapıldığından vücudunuzun gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Bu sayede zihninizi boşaltarak stresten arınmanızda yardımcı olur.

Nefes kalitenizi arttırır: Nefes alış verişinizi düzenleyerek kaliteli nefes almanızı sağlar.

Duruşunuzu Düzeltir: Pilates hareketleri duruşunuzu düzeltir ve daha dik durmanızı sağlar. Bu sayede boyun ve sırt ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Kilo vermenize yardımcı olur: Pilates yaparak kilo verebilirsiniz. Pilates size kalori ve yağ yaktırarak daha formda ve fit olmanızda yardımcı olur.

Kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur: Kalp sağlığınızı düzenler. Kalp hızınızı düzene sokarak kan dolaşımının sağlıklı olmasını sağlar.

Yani anlayacağınız, pilatesin faydaları saymakla bitmiyor. Genel olarak sağlığınızı korur, fit kalmanızı sağlar ve kaliteli bir yaşam sürdürmenizi sağlar. Peki bu pilatesin çeşitleri neler ? Pilatesin bir çok çeşiti vardır.

İlginizi Çekebilir >  Göz Altı Morluklar Nasıl Geçer ?

Pilates Nedir ? Pilatesin Faydaları Nelerdir ?

Pilates Çeşitleri

Mat Pilatesi: Her kesim ve yaştan insanın yaptığı pilates matı denilen kauçuk bir maddenin üzerinde yapılan çeşitidir.

Reformer Pilatesi: Mat pilatesine göre daha zordur. Reformer cihazı kullanarak yapılır.

Cadillac Pilatesi: Vücudunuzu daha derinlemesine çalıştıran bu çeşit, Cadillac cihazı kullanarak yapılır.

Tower Pilatesi: Vücudunuzu güçlendirip esnetmeye yardımcı olan hareketlerdir. Ayrıca Tower cihazı kullanarak yapılır.

Aerial Pilatesi: Hamaklar kullanarak yapılır. Vücudunuza daha fazla esneklik katar.

Pilatesin püf noktası hareketleri doğru ve kontrollü şekilde düzenli olarak yapmaktan geçiyor. Ayrıca bir eğitmenden yardım almanızda yarar var. Durumu olmayanlar için pilatesin evde rahatlıkla yapılabildiğinden bahsetmiştik. İnternette hareketlerin nasıl yapıldığına dair videolar mevcut. Ancak yardım aldığınız videoların güvenilirliğini araştırmanızda fayda var.

Daha Fazla Bilgisel Makale ve Yazı İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

Kaynak

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir