Karabasan Nedir ? Nasıl Gelir ? Tedavisi Var mıdır ?

Karabasan Nedir ?

Bugün merak ettiğim ve herkesin başına bir kerede olsa gelmiş bir konuya değineceğiz. Karabasan nedir ? Nasıl gelir ? Kimlerde görülür ? Tedavisi var mıdır ? Bu sorulara cevap arayacağız. İşte tüm detaylar.

Karabasan (Uyku Felci) Nedir ?

Karabasan olarak da bilinen uyku felcinin tıpta ki adı hipnopompik tir. Uyku sorunlarının içinde yer alır. Bu hastalığın ortaya çıkmasına hem fiziksel nedenler hem de psikolojik nedenler sebep olabilir. Karabasan (uyku felci) uykuya geçmeden önce veya uykuya yeni geçtiğiniz esnada geçici olarak hareket kabiliyetinizi kaybettiğiniz, konuşma yetinizden olduğunuz bir durumdur. Bu durumun fiziksel bir zararı olmasa da korkutucu olmasından dolayı bazı insanlar olumsuz etkilenebilir. Uyku esnasında vücudunuz, rüyayı gerçekleştirmeye çalışırken buna karşıt bir durum oluşturur ve kısa süreli felç durumu gerçekleşir. Siz bu durumun farkında olmayabilirsiniz. Ama uyandıktan sonra kısa süreli konuşamama ve hareket edememe hissi size rahatsızlık verebilir.

 

Uyku Düzensizliği

 

Karabasan Gelmesine Neden Olan Faktörler

 • Yemek yedikten sonra uykuya dalmak
 • Keza aç uyumakta bir faktör
 • Depresyon ve stres gibi psikolojik yorgunluklar
 • Yoğun tempoda çalışma
 • Gün içerisinde uykuya dalma isteği
 • Uyku düzensizliği
 • Yatış pozisyon bozukluğu
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi

Bunlara benzer örneklerle çoğaltabiliriz.

Karabasan Belirtileri Nelerdir ?

Karabasan (Uyku Felci) ın belirtileri nerdeyse herkeste aynıdır. Eğer belirtileri bilirseniz karabasan geldiğinde size bu durumda ne yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlayacaktır. Bundan dolayı rahatlama duygusunu hissedersiniz.

Belirtileri şu şekilde sıralayalım;

 • Nefes darlığı ve nefes alamama hissiyatı
 • Birden bire gelen korku ve panik duygusu
 • Yatarken üstünüzde bir ağırlık hissi
 • Ölüm hissine kapılma ve aşırı terleme

Bu durumdan çıkılmasının yolu, kişinin kendisini hareket ettirmesi yani bilincini bir şekilde uyandırmasıdır. Genelde bu duruma acil müdahale ve tıbbi yardım gerekmez.

Karabasan Bizim İçin Bir Tehlike mi ?

Uyku felci oluştuğu durumlarda çok fazla ölüm duygusuna maruz kalınabilmektedir. Fakat uyku felci tıbben ciddi bir problem olarak görülmemektedir. Fazlaca yaşandığı durumlarda psikolojik olarak etkiler. Bu durumda kaygı ve anksiyetenin oluşmasına yol açar.

Uyku Felci Nasıl Geçer ? Tedavisi Nedir ?

Uyku felcine neden olan sebeplerden hangisi size uyuyor ise onu düzeltmek en etkili ve kesin çözüm olacaktır. Uyku düzeni olmayanların bir terapi desteği alması uygun olacaktır. Kesinlikle arkadaş tavsiyesiyle ilaç ve medikal yöntemlere başvurmayın. Uzman kişiler sorunun altta yatan sebeplerini dolayısıyla sorunları nasıl çözebileceğinizi söyleyecektir.

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

Bu Makaledeki Bilimsel ve Tıbbi Terimler Buradan Edinilmiştir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir