Likopen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Likopen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yemek yaparken salça kabının üzerinde Likopen içerir yazısını gördünüz mü ? Ben gördüm ve ilgimi çekti. Araştırmama ve sizlere aktarmamı sağladı. Evde nerdeyse her yemekte kullandığımız salçanın içindeki likopen nedir ? İnsan sağlığı üzerindeki etkisi ve likopenin faydaları nelerdir ? gibi soruların cevabını bulduğunuz bir yazı olacak.

ilk önce Likopen in bir pigment olduğunu belirtelim. Sebze ve meyvelerde bulunan karatone familyasına aittir. Çok güçlü bir antioksidandır. Bizim vücudumuz tarafından üretilmez ve dışarıdan belirli besinlerle vücuda alınır. Bu besinlerin önde geleni ise domatestir. Liste tropikal meyveler, kırmızı greyfurt, karpuz gibi meyve ve sebzeler diye devam ediyor.

LİKOPEN ORANI YÜKSEK OLAN MEYVE VE SEBZELER

(mg /100 g)
Domates Salçası  85
Domates Ketçabı  15.9
Domates Suyu  9.5
Domates sosu  14.1
Karpuz  4.0
Pembe Greyfurt  4.0
Taze domates  3.0

Fakat iklim şartlarına ve toprak durumuna göre oran değişiklik gösterebilir.

Likopen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Likopenin Faydaları Nelerdir ?

Antioksidan deposu olduğunu belirtmiştik. Ayrıca zarar görmüş hücreleri onamaktadır. Kanserleri önleyebileceği araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir. Örneğin: Prostat kanseri, meme kanseri, mide kanseri ve akciğer kanserini önlemekte faydalıdır. Ayrıca kadınlarda kalp ve damar hastalıklarını önlemekte yararlıdır. Kanımızdaki kolesterol miktarını düşürmekte yardımcıdır. Toronto Üniversitesinin araştırması sonucunda LDL kolesterol ünün oksidasyonunu sağlayarak kroner kalp rahatsızlığı ihtimalini düşürmektedir.

Astım riskini azalttığı gibi akciğer iltihaplanmasına da iyi gelmektedir. Uzmanlar günde 1 porsiyon domates ve türevlerini tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riskinin oldukça az olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir ve oksijeni daha verimli kullanılmasına yardımcıdır.

Ayrıca saklaması çok kolaydır. Sıcak ya da soğuk ortamda muhafaza edilebilir. Sıcak ortamda kimyasal yapısında herhangi bir anormallik ya da değişiklik gözlemlenmemiştir. Ayrıca pişirildiğinde likopen oranı artmaktadır. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde ise daha kolay sindirilmektedir.

Kadınların Güzellik Sırrı Likopen

Cildinizde doğal bronzlaşma sağladığı biliniyor. Ayrıca cilde gerginlik, parlaklık ve canlılık katar. Hatta eski zamanlarda ki Balaton Gölü kıyısındaki domates yetiştiricileri domatesin içini yüzlerine sürerek güneş karşısında bronzlaşırmış. Ayrıca domatesten yaptıkları kremlerle ileriki yaşlarda bile genç göründükleri söylenir.

Kaynak

Daha Fazla Bilgisel Makale ve Yazı İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir