Metamfetamin (Kristal Meth) Nedir? Zararları Nelerdir?

Metamfetamin (Kristal Meth) Nedir?

Metamfetamin (Kristal Meth) Nedir?

Metamfetamin (Kristal Meth); Bu maddenin halüsinasyon ve uyarıcı özelliği vardır. Ayrıca 6-24 saat aralığında etkiye sebep olduğundan bağımlılık yapabilen bir maddedir.

Metamfetamin 1893′ te kimyager olan Nagai Nagayoshi tarafından bulunmuştur. Metamfetamin adını ise içerdiği maddeler methyl alpha-methylphentlethylamine den edinmiştir. 1919′ da Japon kimyacı Akira Ogata kırmızı fosfor ve iyot maddelerini kullanarak bulmuştur. Uyarıcı özelliği sahip olduğundan uyanık kalmayı tetikler. Bundan dolayı 2.Dünya Savaşında özellikle Hitler ordusunda kullanmıştır.

1950′ lerde narkolepsi, depresif durumlar ve obezite ile mücadele gayesi için Benzedrine adında ilaç ile piyasaya sürülmüştür. Ama ilaç kısa süre içerisinde ABD’ de geniş kapsamda uyuşturucu madde olarak kullanılmıştır. 1970′ de ise ABD hükemeti reçetesiz satışını yasaklamıştır. Fakat kaçak ta olsa üretimine devam ettiler. Meth Lab denilen labaratuvarlarda Efedrin ya da Psedoefedrin maddelerini hidrojenize yaparak kolay bir şekilde elde edildiğinden illegal olarak üretilmektedir. Çok kötü etkilere sahiptir. Ayrıca kokusu sanki kedi idrarının kokusuna benzerdir.

Metamfetamin in bir çok tüketim şekli vardır. Duman olarak çekilir, suda eritilerek enjekte yapılır, tablet olarak yutulur, toz olarak çekilir, makattan fitil yapılır yada üreterden emilimi sağlanır.

Hatta nazı temizlik malzemelerinde bulunur. Pil asitleri, boya tinerleri efedrin, psödoefedrin ilacı ve iyodin gibi bazı maddelerde de vardır. İnsanlar metamfetamin e ulaşamazsa bile içeriğindeki maddelere kolayca ulaşabilmektedir. Fakat iç piyasalarda bu maddenin üretimini azaltmak için psödoefedrin maddesinin özgürce satılmasına yasaklamalar getirilmiştir.

Metamfetamin Kullanıcısında Görülen Korkunç Zararları

Bu madde eroinden ve türevlerinden çok daha tesirli ve bağımlılık seviyesi çok yüksek bir maddedir.

Normalde stresli bir olay sonucunda tetiklenen kalp atışını hızlandırabilir ve enerji artırımı sağlar. Aşırı doz kullanımında öforiye ye neden olur. Öfori şahsa mutluluk duyduğu ya da iyi hissettiği bir durumdur. Psikiyatride öfori patolojik anlam içerir ve organik serebral yani beyinsel hastalıklarının erken belirtisi sayılır. Aynı belirtiyi psikiyatrik ilaçlar, alkol ve diğer uyuşturucu maddelerde sebep olabilir.

Ayrıca hoşnutluk yaşamamızı sağlayan norepinferin dopamin salınımını aktive eder. Bu etkiyi sağlaması metamfetamin in doğal ya da yararlı olduğu anlamına gelmez. Dopamin salınımını cinsellik ve yemek yemek gibi pek çok şey de sebep olabilir.

Cinsellik dopamin salınımını 2 kat, kokain ise 3 kat arttırmaktadır. Metamfetamin ise bu salınımı normalden 12 kat fazla arttırmakta. Ama şunu söylemeliyim ki, bunu yaşamak için vücudunuza verdiğiniz zarara değer mi ? Çünkü bu olayın beyne verilen zararın geri dönüşü yok. Aynaya baktığınızda ölü bir adam görmeye değer mi ?

Metamfetaminin en masum etkileri tansiyon artışı ve vücut sıcaklığını yükseltmesi diyebiliriz. Bunlar başlangıçta zararsız yada küçük zararlar olarak görülür. Fakat durum bundan daha kötü. Gelin beraber sıralayalım;

 • Kullananlar saplantılı ve enerjik hareketler gösterir.
 • Aşırı şekilde konuşurlar.
 • Vücut sıcaklığı o kadar artar ki artık beyne zarar verecek düzeye çıkar. Ölüme kadar gidebilir.
 • Kullanıcıların dişleri zamanla çürür.
 • Deride izler ve yaralar oluşur.
 • Aşırı kilo kaybına ve sağlıksız zayıflamaya neden olur.
 • Çok uzun süren uykusuzluğa sebep olur.
 • Etkisi geçtikten sonrada tabiri caizse ölü gibi uyumaya sebep olur.
 • İlaç alamadıklarında ise depresyona girerler.
 • Cinsel arzuyu arttırdığından tehlikeli boyutta cinsel davranışlara sebep olur.
 • İlaç bırakıldıktan sonra düşünsel ve fiziksel yeteneklerde azalmaya sebep olur. Bu nedenle kullanıcılar ilacı bırakmayı reddedebilirler. Bu etki 1 yıl kadar sürer.
 • Son olarak kullanıcılar ÇOK ACI BİR ÖLÜM beklemektedir.

Metamfetamin (Kristal Meth) Nedir?

Metamfetamin Bağımlılığı Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

İlk önce bu bağımlılıkla savaşmak için kararlı olmanız gerekli. Amatem gibi tedavi merkezlerinden yardım isteyebilirsiniz. Yukarda söylediğim belirtileri taşıyan yakınınız var ise mutlaka tedavi olması için ikna edin. Aksi takdirde uğraşmazsanız onu ölüme terk etmiş olursunuz.

Kaynak

Daha Fazla Bilgisel Makale ve Yazı İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir