Güneşin Zararları ndan Nasıl Korunuruz ?

güneşten korunmak

Güneşin zararları ve yakıcı etkileri, özellikle güneşe fazla maruz kalmak zorunda olduğumuzda karşılaştığımız yaygın bir sorundur. Çok uzun süreli güneş ve ışınlarına maruz kalmak, güneş çarpmasına, ciltte yanıklara ve hatta cilt kanserine bile neden olur. Bu nedenle, güneşten sakınmak son derece önemlidir.

Güneşin Zararları

Gelin isterseniz güneşe maruz kalmanın uzun vadeli etkilerine göz atalım. Güneşe direk maruz kalan cildimizin sağlığı için ciddi risk oluşturur. Güneş ışınlarını ikiye ayırabiliriz. UVB ve UVA iki ana ışın bulundurur. UVB ışınının etkisi, deriye daha yüzeysel etkileyerek güneş yanıklarına yol açar. UVA ışınları ise daha derinlere etki eder ve cilt kanserine yada yaşlanmaya neden olur. Aşırı güneşe maruz kalmanın etkileri bunlarla sınırlı değil. Gelin diğer etkilerine de bakalım.

  • Güneş Yanığı: Cildinizi korumasız bırakıp uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmak, cildinizde yanıklara neden olur. Bunun sonucunda cildiniz kızarır, kaşınır ve ağrı yapar. Ayrıca cilt kanseri riskini arttırdığını göz ardı etmeyin.
  • Güneş Çarpması: Özellikle çocuklarımızın dikkat etmesi gereken güneş çarpması, vücut ısınızın yükselmesine ve güneş çarpmasına yol açar. Bunun sonucunda baş ağrısı, baş dönmesi hatta ve hatta bayılmaya kadar çok önemli etkilere yol açabilir.
  • Cilt Kanseri: Güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalma durumunda, Cilt kanseri olma riskiniz artar. Derinizde oluşan bazı yeni benekler, kabarık yerler veya lekeler, cilt kanseri semptomları olabilir.

Güneşten Korunma Yolları

Güneşten Korunma Yolları

Güneş ve ışınlarından korunmak için aşağıdaki metotları uygulayınız:

A. Güneş Kremi Kullanımı:

Yüksek etkili ( En az SPF 30 veya daha da yüksek ) geniş spektrumlu bir krem uygulayın. Bu tür bir krem, bahsetmiş olduğum UVA ve UVB ışınlarına karşı etkili koruma sağlar.

Düzenli Uygulama: Güneşe maruz kalacağınız saat belliyse çıkmadan en az 30 dakika önce kremi uygulayın. 2 Saatte bir tekrarlayın.

Özel Bölgeleri Unutmayın: Özellikle vücudunuzun görünen yüz, boyun, eller, kollar ve ayak bilekleri gibi yerlerinizi güneş kremi sürerek koruyun.

B. Giyim Seçimi:

Koyu Renkli ve Gevşek Giysiler: Güneşe çıkacağınız zaman koyu renkli ve bol kıyafetler seçmeye özen gösterin. Bu tür giysiler UV ışınlarını daha az geçirir ve daha çok koruma sağlar.

Şapka ve Gözlük: UV Korumalı gözlük kullanmaya ve mutlaka şapka takmaya özen gösterin.

C. Gölgelendirme:

Gölgeli Alanları Tercih Edin: Mümkün mertebe gölgelik yerlerde kalmaya çalışın. İşiniz varsa eğer 11:00-16:00 saatleri arasında çıkmayın.

Şemsiye veya Güneş Şapkası: Özellikle tatilde, plajda, piknik ve bahçe gibi etkinliklerde şemsiye ve şapka kullanımına özen gösterin.

Sıcakta Su Tüketimi, Güneşin Zararları

D. Beslenme ve Hidrasyon:

Antioksidan Bakımından Zengin Besinler: Cildinizi güneşten korumak için antioksidan türünden zengin yiyecekler ve gıdalar tüketmeye özen gösterin. Havuç, domates, ıspanak, brokoli gibi sebzeler ve meyveler bu konuda sizin ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar.

Suyu İhmal Etmeyin: Özellikle güneşte terleyerek daha fazla su kaybedersiniz. Vücudunuzun su ihtiyacını gözeterek bol sıvı ve su tüketin.

Güneşten sakınmak, sizin ve cilt sağlığınız açısından önemlidir. Güneşe maruz kalacağınız zaman, koruyucu tedbirleri aldığınızdan emin olun. Her ne kadar zararlarından bahsetsek de güneşi seviyoruz 🙂 Bol güneşli ve sağlıklı günler dilerim.

Kaynak Linki

Daha Fazla Yazı ve Makale İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir