Noel ve Yılbaşı Nedir ? Bu Kutlamalar Nerden Geliyor ?

Noel ve Yılbaşı Nedir ? Nereden Geliyor ?

Dünyanın birçok yerinde Hristiyanlar 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece noel bayram kutlamalarını yapıyor.  Bizim ülkemizde ise noel ve yılbaşı kutlamaları her yıl tartışılıyor. Yılbaşı ve noel kutlamalarının tarihlerinin birbirine yakın olmasından dolayı sıkca karıştırılıyor.

Peki nedir bu noel ve yılbaşı kutlamaları ? Bu kutlamalar nerden geliyor ? Bugün bu sorulara cevap bulacağız.

Noel ve Yılbaşı Nedir ?

Noel Bayramı Nedir ?

Her yıl 25 Aralık’ta kutlanır. 24 Aralık’ta başlar. Bazı yerlerde 26 Aralık’a kadar devam eder. Noel aslında Hristiyanların Hz. İsa‘nın doğum günü olarak kutladığı geleneksel bir bayram.

Kimi Ortodokslar ise Jülyen takvimine göre 6 Ocak’ta kutlar.

Noel bayramının aslında eski antik çağlardan kalma olan pagan ve Roma kış oyunları Yule ve Saturnalia bayramları vardır. Roma zamanında halkı Hristiyanlık dinini çabuk benimsesin diye pagan bayramını dini bayram olarak kabul etmiş ve her yıl kutlanmaya başlamış.

Aslında Hristiyanlar Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlasalar da tarihte Hz. İsa’nın doğum günü bilinmemekte.

Şuan günümüzde ise Noel bayramı dini görüntüsünden arınmış, hediye alışverişi yapılan evrensel kutlamalara dönüştü. Ama aslını nereden geldiğini bilmekte fayda var. Bu değişikliğin en belirgin simgesi haline gelen figürü ise “Noel Baba” dır.

 

noel baba nedir ? nereden gelir ?

“Noel Baba” Nedir ? Nereden Geliyor ?

Noel Baba” 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece eve gizlice girip çocuklara hediyeler bırakan bir figür olarak insanlara lanse edildi. Bu “Noel Baba” figürü aslında Piskopos Nikola’yı ele alan Hollandalı Sinterklaas‘ın hikayesine dayanıyor.

Yıl içinde “yaramazlık yapmayan” çocuklara hediye getirip “Noel Baba” nın hediyeyi bırakma geleneği ise İskandinav mitolojisinde ki Sözde “Tanrı” Odin‘ den geliyor.

 

yılbaşı nedir ? nereden gelir ?

Yılbaşı Nedir ?

Yılbaşının kutlanma amacı yeni yılın gelişi ve yeni yılın bolluk, bereket ve sağlık getirmesi dilekleriyle kutlanır. Bu geleneği M.Ö 46 yılında Julius Sezar başlattı. Yılın ilk günü, Miladi takvimin başlangıcı yani 1 Ocak tarihi belirlendi. 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece Dünyanın farklı ülkelerinde farklı gelenek ve kültürlerle kutlanır. Ülkemizde tarihlerin yakın olması sebebi ile noel ve yılbaşı çok karıştırılan ve tartışılan bir konu. Çünkü biz noel kültürüne çok yabancı bir ülkeyiz.

 

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa ya Göz Atınız.

 

 

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir