Yabancı Plakalı Araçlar Ne Kadar Süre Türkiye’de Kalabilir ? 2023

Yabancı Plakalı Araçlar Ne Kadar Süre Türkiye'de Kalabilir ?

Türkiye’ de Araç Kullanma İmtiyazı

Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarına araç kullanma imtiyazını kanunda açık bir şekilde tanımıştır. Fakat bunu bazı şartlara dayandırmıştır. Mesela, araç ithal etme ve ticareti devletin kontrolünde. Ayrıca devlet bunu yasalarla güvence altına almıştır. Vatandaşların yada yasal satıcıların hangi durumlarda araç ithal etme hakkına sahip olacağı yasalarla açıkça düzenlenmiştir. Türkiye’de çok acı bir durum olan doğrudan ve dolaylı vergi mevcuttur. Bu nedenle devlet çok ucuza aldığı arabaları bu vergilerden dolayı vatandaşına yüksek fiyatlara satmaktadır. Bu sayede Türkiye var olan açığını kapatmayı amaçlamaktadır. Maalesef bu konu da yapılabilecek bir şey yok. Ancak bazı şahıslara, gümrük muafiyetli araç ithal etme hususunda müsaade tanınmıştır. Bu kişiler belirli şartlara sahip olmaları halinde gümrük ücreti ödemeden araçlarını Türkiye’de kullanabilmektedir. Yabancı plakalı araçlar Türkiye’de ne kadar kalabilir ? Hepsi ve daha fazlası makalemizin devamında.

Türkiye’ de Yabancı Plakalı Araç Kullanımı

Şunu bilmenizde fayda var; Yabancı plakalı araç kullanımı da Türkiye’de yasal şartlara bağlanmıştır. Eğer yabancı plakalı bir araç sahibi iseniz ve Türkiye’de arabanızı kullanmak istiyorsanız belirli kısıtlamalara tabii olacaksınız. Bir kere yabancı plakalı araçlar en fazla 6 ay Türkiye’de kalabilir. İstisnası mevcut ama ilerleyen başlıklarda yer vereceğim. 6 aylık süre eğer T.C. vatandaşıysanız ve ikametiniz Türkiye’de ise geçerlidir. Bu sürenin aşılması ceza ya tabiidir. Süre dolmadan arabanızı ya sınır dışına çıkaracaksınız yada gümrüğe teslim edeceksiniz. Eğer siz gümrüğe teslim etmeyi seçtiyseniz belirli bir süre sonra aracınız kamu malı haline dönüşür. Teslim ettiğiniz gümrük merkezinden bilgi almanız yararınıza olacaktır. Gümrük yerine sınır dışına çıkarmayı tercih ettiyseniz, yurt dışına çıkış tarihinden itibaren 6 ay boyunca tekrar Türkiye’ye sokulamaz. Eğer 6 ay dolmadan çıkarttıysanız kalan süre kadar tekrar Türkiye’ye sokulabilir.

Yabancı Plakalı Araçlar Ne Kadar Süre Türkiye'de Kalabilir ?

Yabancı Plakalı Araçlarda İstisnai Durumlar

Eğer aracınız geçici yabancı plakalıysa, Türkiye’ye girişte gümrük memuru size araç için ne kadar süre kalacağını söyleyecektir. Memurun söylediği süre aşılmadan arabanızı ya sınır dışına çıkarmalı yada Mavi plaka edinmelisiniz. Yani Türkiye’de yabancı plakalı araç kullanımı geçicidir. Son 6 ayını yurt dışında geçirmiş herhangi biri, 2 yıl süreyle kullanacağı aracını Türkiye’ye getirebilir. Ama burada aranan en önemli özellik son 6 ayını yurtdışında geçirmiş olması gerektiğidir. Bu şartı sağladığında 2 yıl aracını kullanma istisnasını elde eder. Bu şartlara sahip olmayan ve aracını 6 aylık süre dolmadan sınır dışına çıkarıp, çıkarttığı yerde muvazaalı bir alım satım işlemi yapmış gibi tekrar Türkiye’ye sokmaya çalışıyorsa çok büyük suç işlemiş olacaktır. Yaptırımları çok ağırdır. Vergi kaçırmak dahil kaçakçılık suçlarından yargılanır. Aklınızda varsa vazgeçin derim 🙂

Umalım ki ilerleyen zamanlarda vergi kanununa bir düzenleme gelir ve her yurttaş aracını daha ucuza alır. Sağlıklı güzel günler dilerim.

Daha Fazla Bilgisel Makale ve Yazı İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

Daha Fazla Bilgi İçin Ticaret Bakanlığı Resmi İnternet Sayfasını Ziyaret Edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir