Teknoloji ve Mahremiyet

Teknoloji ve Mahremiyet

Teknoloji ve Mahremiyet

Teknolojinin mahremiyetimiz üzerinde ki etkisi gün geçtikçe artıyor. Günümüz teknolojisi hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Evde akıllı robotlar, akıllı ev aletleri, telefonlar, arabalar, saatler ve dahası…

Aslına bakarsanız bu duruma nesnelerin teknolojisi diyebiliriz. Teknoloji bu kadar ilerlemişken hayatımıza kattığı kolaylıklar bir yana ya bizim “mahremiyetimiz” ne durumda ? Gelin beraber inceleyelim.

Teknoloji ve Mahremiyet

Yapay Zeka ve Nesnelerin Haberleşmesi

Teknoloji ve Mahremiyet olayının baş rol oyuncusu yapay zekadır. Yapay zeka neredeyse artık her alanda hayatımızda. Evimizde ki robotlar evimizi kirlendikçe kendisi algılayıp temizliyor. Otonom araçlar neredeyse sıfır hata ile insan üstü refleksler sağlayıp kaza payını sıfıra indirgiyor. Kol saatiniz size sağlığınız hakkında anlık bilgiler veriyor ve sizi olası bir duruma karşın uyarıyor. Hele hele telefonlar onlar yok mu onlar aslında en büyük mahremiyet açıklarımızın sebepleridir. Ben telefonlara pahalı sırdaşlar diyorum. Hatırlarsanız 2021 yılında WhatSapp ın gündeme getirdiği gizlilik sözleşmesiyle bu dediğimi doğrular nitelikteydi. İçeriğini çoğunuz hatırlıyorsunuzdur onun için uzun uzun bahsetmeyeceğim. Peki bu kadar mahremiyetimiz savunmasızsa nasıl koruyacağız. Madde madde savunma açığımızı azaltma yöntemlerine değinelim.

Mahremiyetimiz ve Güvenliğimiz Adına Nasıl Önlemler Alınabilir ?

  • En büyük tehlike sosyal medya, eğer sosyal medyanızı silmek ya da kapatmak istemiyorsanız uygulama ile paylaştığınız kişisel verilerinizi en aza indirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Ama unutmayın tam koruma sağlamayacaktır.
  • Unutmayın ki internette yaptığınız her işlemden sonra bir dijital ayak izi bırakırsınız. İnternet ve ya dosya alışverişinizi güvenle şifreleyen ve kaydını tutmayan programlar kullanın.
  • Dijital ayak izlerinizi takip etmeyen ve kaydetmeyen uygulamaları kullanmaya özen göstermeniz sizin faydanıza olacaktır.
  • Gönderdiğiniz mesajların şifrelendiğini ve karşı cihazında sizin mesajlarınızı kaydetmediğini düşündüğünüz programları kullanmaya özen gösterin.
  • Uygulamaları kullanırken sizden e-mail ya da sosyal medya hesapları ile giriş yapmanızı isteyen uygulamalardan uzak durmanızda fayda var.

Söylediğim önlemler belki tamamen koruma sağlayamaz ama koruma düzeyini epey yükseltebiliriz. Umarım önümüzde ki günlerde mahremiyetimiz ve güvenliğimiz için daha ileri düzeyde koruma sağlayacak adımlar atılır.

Teknoloji ve Mahremiyet

Yeni Dünya Yeni Yaşam Tarzı

Teknolojilerin hayatımızı kolaylaştırdığını inkar edemeyiz ama mahremiyetimizi ya da güvenliğimizi tehdit ettiğinde gerekli yaptırımları kendimiz için uygulamayı da bilmeliyiz. Sonuçta yeni dünya yeni yaşam tarzına ayak uydurmamız gerekiyor. Ayak uydururken de değer verdiğimiz unsurları korumayı da ihmal etmemeliyiz.

 

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa ya Göz Atabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir