Panik Atak Nedir ? Nasıl Geçer ?

Panik Atak Nedir ?

Gerçekte panik atak, hayatımızı devam ettirme iç güdüsüyle ortaya çıkan bir eserdir. Ve insan hayatında en fazla bilinen anksiyete bozuklukları içinde ilk sırada yer alır. Siz yaşamamış olsanız bile çevrenizde en az bir kişi bu hastalıktan muzdarip olmuştur. Yani insanın bir döneminde illaki deneyimlemiş veya rastlamış olduğu bir hastalıktır. Halk arasında stres ve korku olarak nitelendirilen bu olay, sizin yaşantınızın neresinde ? Bu sağlık sorunuyla alakalı ne kadar bilgiye sahipsiniz ? Nasıl yardım alabilirsiniz ? Her ne koşulda olursa olsun bu konu hakkında bilgi sahibi olmak epeyce önemli. Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

Panik Atak Nedir?

Hayat kalitesini eksi yönde etkileyen bir tür anksiyete bozukluğudur. Panik atak, anksiyete bozukluğunun oluşturduğu olumsuz bir durumdur. Özetleyecek olursak, vücudun geliştirdiği ruhsal bir savunma mekanizmasıdır. Ataklar günlük yaşantınızda birçok etki ile ortaya çıkabilir. Bu psikolojik durum, şahsın bahsettiğimiz farklı etkiler ile panik, kaygı ve endişe durumunu yaşamasıdır. Ancak olumsuz hisleri reel ve görünür bir tehditten çok anlaşılabilen bir tehdide karşı geliştirirsiniz.

Panik atak ruhsal atak olarak bilinse de fiziksel belirtiler de gösterir.

Panik Atak Belirtileri

 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Terleme
 • Çarpıntı
 • Titreme
 • Mide bulantısı
 • Kızarma
 • Kalp ritminin bozulması
 • yutkunamama
 • Bayılacağını sanma
 • Atak geçirme endişesi

Hastaların bahsettiklerine göre tarif edilen en ortak hissediş ölüm korkusudur. Ancak risk taşıyan cinsten değildir. Toplumda 100 kişiden 3 ünde görülen bu sağlık sorunu, tedavi edilebilmektedir. Ancak bazı hastalar tedavi olduğu halde tekrar atak geçirmeye dönebilir. Ayrıca kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla 2 katıdır. Nedeniyle birlikte sinir sistemi tetiklenerek panik atak başlar. Başlaması ardından 10 dakika sonra endişe-korku hali en yüksek seviyede hissedilir.

Panik Atak Nedir ? Nasıl Olur ?

Panik Atak Neden Olur?

Yukarı da bahsettiğimiz gibi panik atak farklı sebeplerden dolayı açığa çıkabilmektedir. Ancak genelleyecek olursak, vücudumuzun ruhsal savunma tepkisi olarak hayatta kalma iç güdüsüyle vermiş olduğu tepkidir. Bu aşamada beynimizden vücuda yanlış alarmlar gönderilir ve panik atak ortaya çıkar. Panik atakları etkileyen faktörleri sıralarsak;

 • Stres tabi ki başı çeker
 • Aşırı sigara ve kafein kullanımı
 • Irsi ve kalıtsal yatkınlık
 • Kronik rahatsızlıklar
 • Beyindeki nörotransmitter dengesizlikleri
 • Tiroid bozukluğu ve kalp ritim bozuklukları

Panik atak durumunda ortaya çıkan semptomlar her ne kadar kesişse de hastaların şikayetlerinin altında yatan sebepler farklı olabilmektedir. İşte burada uzman tarafından belirlenen taramalar yapılarak esas neden bulunmalıdır. Daha sonrasında tedavi metodu belirlenir.

Panik Atak Nasıl Geçer?

Bir şahsın karşı karşıya kaldığı travma durumlarında hayatı boyunca bir veya iki kez panik atak geçirmesi doğal olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durum sık sık yaşanırsa hayat kaliteniz ciddi derecede düşebilmektedir. Dolayısıyla altta yatan sebeplerin araştırılıp tespit edilmesi oldukça önemlidir. Eğer doğru adımları uygularsanız panik atak rahatsızlığınızın önüne geçebilir ve daha sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Uzman kişiler tarafından panik atakları geldiğinde şu hususlara dikkat etmeniz önerilir;

 • Öncelikle hissettiğiniz panik, endişe ve kaygı olayının geçici olmadığını bilmelisiniz.
 • Tüm geçirdiğiniz şikayetlerinin tehlikeli olmadığını ve güvende olduğunuzu anlamalısınız.
 • Oturmak, ayakta durmak veya uzanmak gibi pozisyonlarda kendinizi rahat hissediyorsanız o duruma geçin.
 • Rahat nefes alış-verişinizi düzenleyerek hızlı nefes alış-verişi, çarpıntı ve vücut ısısı gibi şikayetleri kontrol edebileceğinizi bilmelisiniz.
 • Panik atak anındaki fikirlerinizi değiştirmeli ve olumlu fikirler hayal etmeye çalışmasınız. Örneğin içinizden belli bir sayıya kadar sayarak bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Üst tarafta sıraladığımız panik atak yönetim tekniklerini yaparak bu durumu rahat ve kolay atlatabilirsiniz. Bu teknikler haricinde olanaklarınız dahilinde ılık duş almak, açık havada yürümek yada müzik dinlemek size iyi gelecektir. Ancak bu tekniklerin kısa süreli olduğunu unutmayın. eğer Sık sık atak geçiriyorsanız uzman birinden yardım almanızda fayda var. Şunu bilmelisiniz, doğru bir uzmandan yardım alarak bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz!

Panik Atak Anında Ne Yapmalı ?

Panik Atak Geçiren Birine Ne Yapmalıyız ?

Yaşantınızın herhangi bir gününde “panik atak” geçiriyorum diye yardım isteyen birine rastlamanız muhtemeldir. Özellikle bu hastalıktan şikayet eden hasta yakınları olanlar için bu durumun nasıl idare edileceğini bilmek önemlidir. Bir düşünün; yakınınız çarpıntım var diyor ve endişe içinde. Tabi ki eliniz kolunuzun bağlı olduğunu bilmek kadar vahim bir olay yok. Çünkü yakınınıza veya hiç bilmediğiniz birinin zor durumda olan birine yardım edememek çok berbat bir his.

Bu durumda bunları bilmemizde fayda var. Atağı tutmuş birine nasıl yardım edebiliriz;

 • Sakin kalıp, atak geçiren kişinin yanında kalın.
 • Ancak uzman tarafından verilmiş ilaç varsa kullanmasını sağlayın.
 • sakin ve sessiz bir ortam bulun.
 • İhtiyaçlarını gidermeyi deneyin.
 • Rahatsızlığı aksetmiş kişiyle basit cümlelerle iletişim kurmayı deneyin.
 • Şahıs ile nefes egzersizleri yapın. Ve 10 a kadar sayın.

Bu teknikler ile atak geçiren şahısın stresini en aza indirerek rahatsızlığı daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında sağlıklı düşünemediği bu durumda güvende hissetmesini sağlayarak onu kontrol altında tutabilirsiniz.

Ancak ataklar sıklıkla tekrarlıyorsa kişinin bir uzman yardımı almasını sağlamalısınız.

Panik Atak için Hangi Doktora Gitmeliyiz ?

Panik atak bozukluk olayının sebep olduğu şikayetleri kendini, fiziksel ve zihinsel olarak gösterir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir olay, altta yatan zihinsel, fiziksel ve çevresel birçok etkenlerden dolayı gelişebilmektedir. Hangi sebeplerden dolayı gerçekleştiğinin tespiti için bir kalp uzmanına gözükmesi gerekir. Böylelikle uzman testlerin sonucuna göre hastayı bir psikoloğa veya psikiyatri servisine sevk eder.

Tahmini 10-30 dakika arasında süren panik ataklar, her ne kadar kendi kendine geçse de tekrarlaması durumunda yaşamı olumsuz yönde etkiler. Sürekli hale geldiğinde ise daha farklı psikiyatrik rahatsızlıklar, madde bağımlığı veya depresyon gibi olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Dolayısıyla panik atağın doğru yöntemlerle tedavi edilmesi elzemdir. Öncelikle ilk tedavi olarak psikoterapi uygulanırken hastalığın altında yatan doğuruculara göre tedavi şekilleri değişir.

Her yaştan ve kesimden şahıslarda görülebilen panik atak tedavisi için ruhsal detoks yapan biorezonans terapi yöntemi de son yıllarda etkili sonuçları ile revaçta olan bir tekniktir. Uzman tarafından uygulandığında 4-8 seans civarında panik atak rahatsızlığından kurtulabilmeniz mümkündür. Üstelik ilaç veya herhangi bir kimyasal madde içermeyen bir yöntem olması ile tedavi kaynaklı riskler mevcut değildir.

Günümüzde zor ve yoğun tempolu hayat şartları ile yükselen stres ve endişe, birçok rahatsızlığa ortam oluşturuyor. Ama neyse ki tıp ve teknolojide aynı hızda gelişip çözüm üretebiliyor. Herkesin her an başına gelebileceği bu tür durumlara daha erken müdahale edilerek tedavi edilebilir. Yeter ki olayı kabul edin ve uzmandan yardım almayı reddetmeyin!

Daha Fazla Bilgisel Makale İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz

Kaynak Linki

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir