MüzeKart Nedir ? Nasıl Alınır ? Kaç TL ?

Muze Kart Nedir

MüzeKart Nedir ?

MüzeKart gezmeyi sevenlerin çoğunda bulunan bir kart çeşididir. Müze Kartı ülke vatandaşlarının hepsi alabilir. Türkiye ve KKTC de Kültür ve Türizm Bakanlığı’ na bağlı tüm müzelere ve saraylara giriş yapabiliyoruz.

MüzeKart Nereden, Nasıl Alınır ?

MüzeKart almak isteyenler ilinizde varsa kart basım istasyonlarından kimlik kartınız yada ehliyet/pasaport ibraz ederek 1 dakika içinde alabilirsiniz. Ayrıca muze.gov.tr adresinden sipariş de edebilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra tahmini 5 gün içerisinde elinizde olacaktır.

İş Bankasının Maximum kartını kullananlar varsa yılda 1 ay kartınızı Müze Kart olarak kullanma hakkı sunuyor.

MüzeKart-Gaziantep Zeugma Mozaik Muzesi

 Müze Kart Kaç TL ?

2023 yılı fiyatı 60 TL. Satın alımdan itibaren 1 yıl geçerli olup aktif etmek için Türkiye’ nin Müzeleri adlı uygulamasına girip üyelik oluşturup kodunuzu alabilirsiniz. Üyelik oluşturulmayan durumlarda MüzeKart’ ınızın kargo ile size ulaşmasını beklemeniz gerekecektir.

MüzeKart-Sumela Manastiri

Müze Kart Avantajları Nelerdir ?

En güzeli yılda bir kere ödeme yaptıktan sonra istediğiniz kadar müze gezebilmenize olanak sağlaması. Tek dikkat edilmesi gereken husus aynı müzeye iki defadan fazla giriş yapamamanız. Ayrıca müzelerde bilet sırası beklemeniz gerekmez. Turizm sezonlarında türk ve yabancı turist akınına uğrayan müzelerde çok fazla bilet sırası oluyor. Ama siz transit geçebiliyorsunuz.

Ayrıca MüzeKart ile gezebileceğiniz T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı tüm müze ve ören yerlerini görebilmek için tıklayınız.

Müze Kart Kimlere İndirimli ?

Akademik personel ve 18 yaş üstü öğrencilere Müze Kart fiyatı 30 Tl dir. İndirimli Müze Kart almak istiyorsanız başvuruda öğrenci belgenizi göstermeniz yeterlidir. 18 yaş altındaki TC vatandaşlarına müze ve ören yerleri ücretsizdir.

18-25 Yaş arasındaysanız ücretsiz Müze Kart almak için TIKLAYINIZ.

Topkapı Sarayi ,Tepesi

MüzeKart Nerelerde Geçerli Değil ?

Topkapı Sarayı içerisinde bulunan harem dairesi, Aya irini anıtı, Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise, İstanbul Sinema Müzesi ve Sedir Adası, Efes Ören Yeri içerisinde bulunan Yamaç Evler, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi içerisinde bulunan Serçe Limanı Cam Batığı Sergi Salonun da geçerli değildir.

Belirtilen bu yerler için ayrıca bilet satın almanız gerekmektedir.

Kaynak

Daha fazla makale görmek için Ana Sayfa yı ziyaret ediniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir