Migren Nedir ? Migren Nasıl Geçer ? Migren Tanısı Nasıl Belirlenir ?

Migren Nedir ?

Migren Nedir ?

Migren Nedir ?(kendimden biliyorum) günlük aktivitelerinizi sonuna kadar etkileyen ve bitmeyen bölgesel veya alansal ağrılara sebep olan kötü bir baş belasıdır diyebiliriz.  Tuttuğu zaman göz kararması, mide bulantısı, baş dönmesi, bitkinlik ve daha aklıma gelmeyen belirtileri vardır.

Tutmadan önce bazı migren tiplerinde atak dediğimiz ‘kısaca ben geliyorum’ şeklinde belirti verebilir. Bu ataklara nörolojik bozuklukta diyebiliriz.

Migren

Migren Nasıl Geçer ?

Migren nasıl geçer ? sorusundan önce bilmemiz gereken hangi tip bir migrene sahip olduğumuzdur. Hastalık tiplerini Auralı migren, Aurasız migren ve kronik migren olarak sınıflandırabiliriz.

Umudunuzu kırmak gibi olmasın ama geçen çok nadir. Sadece sıklığını azaltmaya yönelik tedaviler mevcut.

Auralı Migren

Çoğu migren sahibi insanlar aurasız migren e sahiptirler. Auralı hastalar migren esnasında dokunma hislerinde güçsüzlük (duyusal), konuşma bozukluğu, görme bozuklukları, uyuşma veya karıncalanma gibi rahatsızlıklar yaşarlar.

Kronik Migren

Migrende ataklar halinde devam eden baş ağrısı, 3 ay içinde ayda 15 günden daha sık, en az 4 saat süren ve ayda en az 8 gün migren tipi ağrı yaşanırsa bu “kronik migren” olarak tanımlanır.

Bundan sonrasında kendimden yola çıkarak söylüyorum. Kronik migren sahibiyim ve kendiliğinden geçtiği bir senaryo hatırlamıyorum diyebilirim. En güzel ve bence en etkili yöntemi güzel bir ağrı kesici ve ardından karanlık ortamda 1 saat kestirme. Çoğu zaman buda yeterli olmuyor maalesef.

Hastalığın Tanısı Nasıl Belirlenir ?

Nur topu gibi migrenime yaklaşık 10 yıl önce kavuştum(20 li yaşlarda). Zaten en sık görülme yaşları 20 – 30 aralığındaymış. Doktor ilk önce tomografi çektirdi ve belirgin bir şey yoktu. Ardından MR ve ilaçlı tomografi geldi. Yine belirgin bir şey yoktu. Zaten tetkiklerden sonuç alınması beklenmez. Ataklara ve baş ağrısı sıklığına bakarak migren tanısı kondu.

Migren Tedavisi Nasıl Gerçekleşiyor ?

Tedavide kullanılan ilaçlar ikiye çeşittir:

Migren sırasında ağrıyı giderecek ilaçlar: Migren atakları sırasında kullanılan ağrı kesici ve mide bulantısı önleyici ilaçlar.

Migren öncesinde atakları önleyici ilaçlar: Migren ataklarını önleyici ve atak ağrısını azaltmaya ve dengede tutmaya yarayan ilaçlar. Bu İlaçlar günlük ve düzenli kullanılmalıdır.

Tedavi sırasında hastanın atak sıklığı, şiddeti ve bunlara eşlik eden diğer(mide bulantısı, kusma, göz kararması vs.) etkilere bakılır. Doktorunuz bunları göz önüne alarak en uygun ilaçları verecektir.

Tedavi sürecinin en kötü tarafı tedaviye yanıt vermemeniz diyebiliriz. Çünkü bu durumda bir çok ağrı kesici kullanacak ve psikolojik olarak bu durumla baş etmekte zorlanacaksınız.

Migren Ataklarını Tetikleyen Etkenler Nelerdir ?

Birçok etken vardır onları sizler için sıralıyayım;

  • Uyku düzeninizin değişmesi
  • Yeme ve içme düzeninin değişmesi
  • Rüzgar, soğuk, yağmur ve kirli havaya çok maruz kalma
  • Yüksek sesler ve parlak ışık
  • Cinsel aktivite ve çok fazla efor sarfetme
  • Sinir ve Stres
  • Kadınların yaşamış olduğu hormonal değişimler

Yani uzayıp giden bir liste maalesef. Onun için günümüzün mahvolmasını istemiyorsak bunlardan olabildiğince uzak durmalıyız. Migren müzdaribi kardeşiniz anlattı. Güzel sağlıklı ve Migrensiz günler dilerim…

Daha fazla makale için Ana Sayfa ya göz atın.

Bu makaledeki bilimsel ve tıbbi terimlerin açıklamaları bu linkten alınmıştır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir