Kedi Sahiplenmeden Önce Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kedi sahiplenmeden önce kediler hakkında bilinmesi gerekenler

Sizde evde kedi beslemeye mi karar verdiniz ? Kediler evcil hayvan türleri içinde insanlarla en fazla uyuma sahip türlerdir. Ama uyumlu diye hemen eve almak yanlış bir karar olacaktır. Çünkü eve almadan önce bilmemiz gereken sizin ve kediniz için bilmemiz gereken bazı püf noktalar var. Bugün bunlardan bahsedeceğiz.

Kedi Beslemek Sorumluluk Gerektirir

Öncelikle kediniz sizin eşyanız veya vakit öldürebileceğiniz bir oyuncak değildir. Sıkılınca kapı önüne koyamazsınız. Zaten bununla ilgili devletimizin “Evcil Hayvanlara Çip Zorunluluğu” adı altında bir çalışması var ve yerinde bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Sahiplenirken lütfen bunu göz önünde bulundurun. Onlarında belli bir takım ihtiyaçları vardır. Sahiplenecekseniz bunları karşılamak durumundasınız. Unutmayın onlar bizim en iyi arkadaşımız ve dostlarımız.

Kedi Sahiplenmeden Önce Temin Edilmesi Gerekenler

Kedimizin acil bir sahiplenme durumu yoksa dışarıda keyfi yerindeyse eve almadan önce gerekli eşyaları temin etmemiz gerekli. Maddeler halinde belirtelim.

  • Mama ve su kabı
  • Kum kabı
  • Taşıma çantası
  • Kedi Tarağı
  • Kedi Tırnak Makası
  • Diş Fırçası
  • Tasma
  • Oyuncak

Kedi Sahiplenme

Kedi Sahiplendikten Sonra Yapılması Gerekenler

Kedimiz bizimle yaşayacağı için bazı aşılar yaptırılması gerekir. Bunları bir veteriner hekim tarafından yapılıp takip edilmesi sizin ve kediniz sağlığı açısından iyi olacaktır. Özellikle evde bir çocuk var ise zaman kaybetmeden yaptırın.

Kedinizin eve ve size alışması için biraz zaman verin. Hemen uysal ve sevimli olmayacaktır.

Kedinizin eğer ki tuvalet alışkanlığı yok ise alıştırmanız gerekecek. Uykudan uyandıktan sonra kum kabına götürüp patileriyle kumları eşeleyecek duruma gelene kadar sabretmeniz ve uygulamanız lazım. Eşeleme kıvamında geldiğinde oraya tuvalet yapacaktır ve öğrenmiş olacaktır.

Kedinizin kumunu temiz tutmanız çok önemli, eğer kumu temiz olmazsa evde uygun yer arayacaktır 🙂

Kedinizin tırnak bakımı sizin ve mobilyalarınız için önemli. Ancak kediniz zaman zaman dışarıda da vakit geçiriyorsa kesmemeniz kediniz için daha iyi, sonuçta kendini tırnakları ile savunuyor. Söylemekte fayda var tırnak kesmek kolay bir iş değil 🙂

Ona vakit ayırın ve oyunlar oynayın. Sıkılır ve kendisini sevdiğinizi düşünmez ise hırçınlaşıp saldırgan olurlar.

Mama verirken kontrollü bir şekilde verin. Günde 2 defa beslemek yeterli olacaktır. Çünkü fazlası oburluk ve hareketsizliğe neden olacaktır.

Kedilerde Kızgınlık Yaşı ve Kısırlaştırma Dönemi

Evde kedi besleyenlere, kedilerini kısırlaştırmaları söylenir. Kısırlaştırma işlemi kediniz için sağlıklı bir durumdur. Kediler yılda 2 kez kızgınlık dönemi yaşarlar, dişiler için sayı değişir. Genellikle bahar aylarında kızgınlık dönemine girerler. Kısırlaştırma operasyonlarında korkulacak bir durum yoktur. Erkek kediler aynı gün içinde evlerine dönüp normal yaşantısına devam edebilir. Dişi kedilerin operasyondan sonra 1 gün klinikte kalması gerekir. Veteriner hekimler ağrısını azaltmak için ağrı kesici ilaçlar uygularlar. Daha sonrasında normal yaşantısına dönebilirler. Tek dikkat edilmesi gereken husus, kedinizin ameliyat yarasını yalamaması ve mikrop kapmamasıdır.

Kediler genelde 6 aylıkken ilk kızgınlık dönemini yaşarlar. Nadirde olsa 4 aylıkken görüldüğü de olur. İlk kızgınlık döneminden sonra kısırlaştırma operasyonun yapılması tavsiye edilir. Kısırlaştırma işleminden sonra bazı kedilerde kilo alımları söz konusu. Bunu mama seçiminizi özelleştirerek çözebilirsiniz. Kısırlaştırılmış kediler için özel mamaları kullanabilirsiniz. Üstelik fiyat farkı da fazla değil.

Bu işlemleri okuyup sorumluluk almaya karar verdiyseniz, tebrikler artık sizde kedi sahibi sorumluluk sahibi mutlu bir birey oldunuz demektir 🙂 5 yaşında bir kedi sahibiyim ve inanın evlattan bir farkı yok. Çok güzel bir duygu. Oysa ki herkes aynı hissiyatta ve bilinçte olsa, haberlerde hayvan katliamları ve işkenceleri izlemesek.

Hepinize kedinizle mutlu ve huzurlu günler dilerim 🙂

Daha Fazlası İçin Ana Sayfa ya Göz Atınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir