Karbon Ayak İzi Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Karbon Ayak İzi Nedir ?

Karbon Ayak İzi Nedir ?

Karbon Ayak İzi, insanların, ülkelerin veya belirli bir bölgenin yaşamsal faaliyetler sonucunda çıkarttığı sera gazlarının karbondioksit cinsinden karşılığıdır. Türlü hesaplamalar sonucunda verilen bu zarar, kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir.

Karbon Ayak İzi dediğimiz kavram kendi içinde 2’ye ayrılmaktadır. Birincil ve İkincil şeklinde ayrılan karbon ayak izi, doğamıza verilen zararı anlamak ve farkına varmak için son derece önemlidir.

  • Birincil Ayak İzi, gün içerisinde yapılan ulaşımsal ve evsel cihazların faaliyetlerinin sonucunda ortaya çıkan salınımdan kaynaklanmaktadır.
  • İkincil Ayak izi ise tüm yaşam süresi boyunca verilen zararı temsil etmektedir. Karbon Ayak İzi hesaplamaları sayesinde ise verilen zararın boyutu hesaplanabilmektedir.

"</p

Karbon Ayak İzi Nasıl Azaltılır ?

Ayak İzi nin ne demek olduğunu öğrendik. Peki nasıl azaltabiliriz bundan bahsedelim. En basitinden bir kişinin günlük hayatında yapılacak ufak tefek değişiklikler bile salınımın azaltmasını sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli detay kullanılan araçlardır. Ne kadar çok düşük güç tüketimine sahip araç ve gereç kullanırsak salınımı o kadar çok azaltabiliriz. Bir diğer husus ise toplu taşıma kullanımı, toplu taşıma kullanmak salınımı büyük ölçüde azaltır.

Yani baktığınızda en önemli husus enerji tüketimidir. Yenilenebilir enerji kullanmak çok önemli. Güneş veya rüzgar gibi enerji kaynaklarını kullanmak çok faydalı olacaktır. Evinizde bile çevreye zarar vermeyen ampul, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi elektronik eşyalardan seçilmelidir.

Karbon Ayak İzi Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Karbon İzi Hesaplama, kişilerin veya ülkelerin ne kadar doğaya sera salınımı yaptıklarını ölçmeyi sağlayan yöntemdir. Bu yöntemi kullanabilmek için nerede yaşadığı ve günlük ne kadar enerji tüketimi yaptığını bilmesi yeterli olacaktır.

Bireysel ve Kurumsal Karbon İzi

Doğamıza verilen zarar bireysel ve kurumsal olarak hesaplanabilmektedir.

Bireysel ve kurumsal karbon izini azaltmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bireysel azaltma:

  • Evlerde ısı yalıtımı kullanılması,
  • Elektrik ve su gibi kaynakların tasarruflu kullanılması,
  • Beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi,
  • Gereksiz tüketimin önlenmesi.

Kurumsal azaltma: 

  • Enerji verimliliği sağlanması,
  • Ürünlerin yaşam döngüsü boyunca çevresel etkisinin azaltılması,
  • Etkili atık yönetimi.

Unutmamak gerekir, iyi bir hesaplama sonucunda bu yöntemler işe yarayacaktır.

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir