Hibrit Motor Nasıl Çalışır ? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ? 2023

Hibrit Motor Nasıl Çalışır ? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Hibrit motorlar, normal içten yanmalı motorlar gibi yakıt alabilirler. Fakat bir elektrikli motora ve bataryaya ihtiyaç duyarlar. Günümüzde yakıt fiyatlarının artması ve ekonomik olarak insanları zorladığından dolayı üreticiler arayış içindelerdi. Bazı üreticiler güncel araçları kısmen dizayn edip çevre kirliliğini azaltsa da bazı üreticiler ise tamamen elektrikli araç üretmeyi tercih ettiler.

Hem geleneksel motor hem de elektrikli motora sahip olan hibrit modeller, geleneksel içten yanmalı motor kullanan araçlara göre çok fazla yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca içten yanmalı motorlara göre çevre dostudurlar. Bu yazımızda hibrit araçlarla alakalı her şeyi bulabileceksiniz.

Bu Hibrit Nedir ?

En basitinden birden çok motora sahip araçlardır diyebiliriz. Hem performans hem de ekonomik bir araç elde ettiğiniz ara versiyondur.

Arabaya itiş gücünü sağlamak için elektriğe ihtiyaç duyarlar. Fakat yavaşlamak için frene bastığınızda bu gücü geri kazanmaya odaklanır. Yakıt tüketiminin en fazla olduğu şehir içi trafiğinde elektrikli motoru kullanır. Şehir dışında veya performans istediğinizde ise dizel-benzinli motoru kullanarak çok fazla tasarruf elde ederler.

Hibrit Motor Nasıl Çalışır ? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Hibrit Teknolojisi Nasıl Çalışmakta ?

Aslında bu olay üreticisine bağlıdır. Fakat temel fikir kısmen aynıdır. Şartlar izin verdiği sürece elektrikli motoru kullanarak enerji tasarrufu sağlamak. Performans gerektiğinde ise iki motor birleşecektir.

“Rejenetarif fren” bam başka bir güç tasarruf olayıdır. Geleneksel motorlu araçlarda fren yaptığınızda açığa çıkan enerji, kinetik enerji olarak ısıya dönüşür ve boşa gider. Fakat Rejenetarif frende, araç fren yaptığında açığa çıkan enerji bataryada tutulur ve yeri geldiğinde kullanıma hazırdır. Hibrit bir araca sahip olmak, daha verimli bir motora olanak tanır. Benzinli araç daha az güç üretirken hibrit araç çok daha fazla güç üretmektedir.

Bu türün en verimli modelleri ise “tamamen elektrikli modeller” dir. Plug-in olmayan versiyonları düşük hızlarda ya da devreye alma işlemlerinde kullanılır. Bu da benzin veya dizel araçların yüksek hızlarda gitmesini sağlayacak kadar güç üretmesine olanak tanır. Bu modellerin çoğu daha büyük batarya ve motorlara sahiptirler. Bu sayede daha fazla yol ve hız yapabilirler.

Kaç Tane Hibrit Motor Vardır ?

Şuan kullanılan çok çeşitli hibrit motorlar vardır. Fakat seçebileceğiniz en iyi iki çeşit bulunmakta.

Geleneksel Hibritler

Geleneksel hibritler yavaş hızlarda ve durgun trafikte kullanılmakta. Yine de hızlanacağınız zaman benzinli veya dizel motor devreye girerek yük azaltılır.

Plug-in Hibrit Modelleri

Piyasaya sürülecek en yeni model olduğunu söyleyebiliriz. Plug-in hibritler size daha uzun km vaat eder. Daha büyük batarya ve motorlara sahiptirler. Fakat bu ekstralardan faydalanabilmek için normal bir elektrikli araba gibi şarj edilmeye ihtiyaç duyarlar.

Hibrit Modellerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Bir hibrit araç sahibi olmanın en iyi avantajı yakıt tüketiminin daha az olmasıdır. Ayrıca karbon salınımına göre vergi alınan ülkelerde vergiden tasarruf etmiş olursunuz.

Öte yandan araçların fiyatlarına bakıldığında hibrit modellerin pahalı olduğunu görebilirsiniz. Ödediğiniz fazla tutarı tekrar geri kazanmanız yıllar sürecektir. Eğer uzun yolda aracınızı kullanacaksanız dizel veya benzinli modelleri tercih edebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgisel Yazı ve Makale İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

Kaynak

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir