Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Gebelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatınızdaki herşeyi düzene koydunuz ve çocuk yapmaya karar verdiniz. Bugün ki makalemizde gebelik öncesi neler yapmalıyız, gebelik öncesi nelere dikkat etmeliyiz, nasıl beslenmeliyiz ve gebelik öncesi ne gibi testler yaptırmalıyız bu soruların cevaplarını araştırdık. İşte cevaplar…

Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Gebelikten Önce

 

Kendinizi bebek sahibi olmaya hazır hissediyorsunuz. İnsan hayatının belki de en önemli ve en güzel kararını aldınız. Peki sağlıklı bir gebelik dönemi için vücudunuz ne kadar hazır ? Bu soruyu kendinize sorduktan sonra sıralayacağım maddelere bir göz atmanızı öneririm.

1.Sıgara ve Alkol Kullanıyorsanız Hemen Bırakın

Sigara içmek yumurta oluşumuna ve yumurtaların DNA’sına doğrudan zarar verir. Gebelik esnasında ise anne karnındaki bebeğe giden damar ve besin yollarına zarar ve tıkanıklığa yol açabilir. Bunun sonucunda ise en korkulan “Ani Bebek Ölümü” ne sebebiyet verir.

Alkol tüketimini bırakmazsanız düşük doğum ağırlığı meydana gelebilir. Gelmediği taktirde ise bebeğinizin gelişme geriliği, zeka geriliği, iskelet sistemine ait bozukluklar, kalp, karaciğer ve üreme sistemine ait problemler meydana gelir.

Demem o ki onlar bizim en kıymetli varlıklarımız. Hiç kimse sanmıyorum ki onlara en ufak bir zarar gelsin istemez. Bundan dolayı lütfen bu alışkanlıklarımızdan vazgeçelim. Doğumdan önce ve sonra onlara iyi bir örnek ve ebeveyn olmaya özen gösterelim.

Gebelikte Beslenme

 

2.Beslenmenize Dikkat Edin

  • Gebelik öncesi ve süresinde tüm besin gruplarından az da olsa tüketmeye özen gösterin.
  • Önemli vitamin ve mineralleri içeren besinlerden (Kalsiyum, demir ve folik asit gibi)  yeterli miktarlarda almayı mutlaka ihmal etmeyin.
  • Vejeteryan iseniz protein alımına özen göstermeniz ve protein içeren diğer besinlerden mutlaka bol miktarda tüketiniz.

3.Demir Eksikliğine Dikkat Edin

Günümüzde annelerimizin en büyük sorunu demir eksikliğidir. Gebelik öncesi mutlaka bir test yaptırıp demir eksikliğine baktırmanızda fayda var. Çünkü demir eksikliği hamilelikle birlikte kendini daha fazla belli edip, annelerimizde yorgunluk, halsizlik ve çarpıntı gibi sorunlara yol açar. Bunun sonucunda da bebekte gelişme geriliği, annede yorgunluk, çarpıntıya ve doğum sonrası kansızlığa yol açar. Demir eksikliğiniz varsa mutlaka tedavinizi aksatmayın ve ertelemeyin.

4.Jinekolojik Muayeneden Geçin

Gebelikten önce Jinekolojik muayeneden geçmek bize üreme organlarının durumu hakkında bilgi verir. Üreme organlarının durumu gebeliği doğrudan etkileyen faktördür. Gebelikten önce bir sorun varsa tedavisi daha kolay ve basit olabilir. Bunun için Jinekolojik muayenenizi aksatmayın.

Gebelik öncesi dikkat etmeniz gereken önemli bilgileri sıraladık. Bunlar sağlık açısından gerekli bilgilerdi. Peki psikolojik olarak hazır mısınız ? Bebek sahibi olmak ve büyütmek gerçekten çok büyük sorumluluk gerektirir. Ebeveyn olarak bunun getireceği zorlukların bilincinde olmak size rahat bir ebeveynlik dönemi geçirtecektir. Lütfen daha iyi bir dünya (Türkiye) için canlarımıza örnek olalım ve vatan millet için bilinçli birer birey olmalarını sağlayalım.

Ulu Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Bu Konu Hakkında Ne Diyor;

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” Kalın Sağlıcakla…

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa ya Göz Atınız…

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir