Enneagram Kişilik Tipleri İle Kişiliğinizi Keşfedin

Enneagram Nedir ?

Enneagram Nedir ?

İlk önce kelimeyi incelemekle başlayalım. Kelimenin aslı Yunanca’ da Ennea(dokuz) ve Gramma(çizili veya yazılı olan şey) anlamına gelen kelimelerden oluşur. Enneagram, kelimelerden anlaşıldığı gibi 9 ayrı kişilik tiplemesi içerir. Bu sisteme göre kişilik tiplemeleri kişisel tutkulara, ideallere, olaylara tepki verme ve dünyayı algılama gibi kriterlere göre şekillenir. Şekillenen bu tiplerin artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri vardır.

Enneagram kişiliğin doğru tespitine ve insanın benliğine odaklanır. İnsan psikolojisini baz alır ve kişilerin doğru kabul ettiği düşünceye odaklanır. İnsanın daha iyi bir kişiliğe dönüşmesini amaçlar. Bu özelliği nedeniyle M.Ö bile insan ilişkilerini iyileştirmek için kullanılmıştır. Günümüzde bile bu alanda kullanımı devam etmektedir.

Enneagram kişilik tipinizi kendi sitesinden bir soru cevap testi ile öğrenebilirsiniz. Ya da İngilizceniz yok ise Türkçe kaynaklardan da öğrenebilirsiniz. Çıkan tipe göre aşağıdan özelliklerine bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir > Panik Atak Nedir ? Nasıl Geçer ?

 

Enneagram Tipleri Özellikleri

 

Enneagram Kişilik Tipleri ve Özellikleri

1.İdealist

Mükemmeliyetçi, inançlı, yaptığı işi iyi yapan, iyi ve dürüst insanları sembolize eder. Bu kişilerin kendi belirledikleri doğru ve yanlışları vardır. Bu doğru ve yanlışların yolunda disiplinli ve düzenlidirler. Bundan dolayı yaptıkları işte hata ya da kusur olsun istemezler. Eğer ki olursa da suçluluk hissi duyarlar. Meslek olarak da avukat, hakim ya da doktor gibi kariyer odaklı meslekleri tercih ederler.

Korkuları: Kendi doğru ve yanlışların yani etik kurallarının dışına çıkmak.

Arzuları: İyi bir insan olup, sorumluluklarına sahip çıkmak.

Zayıf Noktaları: Kavga etmek ve öfke.

2.Yardımsever

Anlaşıldığı gibi biraz duygusaldırlar. Çevresinden sevgi ve ilgi beklerler. Sürekli çevresine karşı verici konumunda bulunurlar. Kendilerini ikinci planda tutup karşısındaki kişiye yardım etmeyi öncelik haline getirirler. Hayır demeyi pek bilmezler. Çevrelerine pozitif enerji ve samimiyet dağıtırlar. Bu kişilik tipine meslek önerecek olursak; öğretmen, hemşire ve doktor diyebiliriz.

Korkuları: Değersiz hissetmek, değer görmemek.

Arzuları: Sevilmek ve değer görmek

Zayıf Noktaları: Gururları

3.Çalışkan

Hırslı ve rekabetçi insanların, hedeflerine odaklanıp çok çalışarak hedefine ulaşmayı amaçlarlar. Liderlik yönleri gelişmiş ve kendilerini de çok iyi ifade ederler. Kaybetmekten hiç hoşlanmazlar. Zayıf noktaları da buradan gelmekte, ancak başardıklarında değer göreceklerine inanmalarıdır. Bundan dolayı kendilerinden biraz fazla bahsederler. Bu da insan ilişkilerinde değişkenliğe sebep olabilir.

Korkuları: Kaybetmek ve başarısız olmak

Arzuları: Kazanmak ve sonucunda değer görmek

Zayıf Noktaları: Egoları

4.Hassas

Sanatçı ruhlu, tutkulu ve kendine has kişilik tipidir. Duygularını genelde sanatın çeşitli modelleriyle ifade etmeyi severler. Zaman zaman içine kapanarak depresif hissedebilirler. Hayatlarında aşka, sevgiye ve estetiğe önem verirler ve hayatlarında bunları ararlar. Meslek olarak ise yazar, tasarımcı, oyuncu ya da ressam gibi meslekleri tercih ettikleri görülmektedir.

Korkuları: Monotonlaşmak ve sıradanlaşmak

Arzuları: Anlamı keşfedip özgün olmak

Zayıf Noktaları: Depresif olup melankoliye bağlamak

5.Araştırmacı

Adı üstünde araştırmayı, okumayı, izlemeyi ve öğrenmeyi severler. Bunun sonucunda ise zeki ve çalışkandırlar. Bilgili ve donanımlı olmaya çok fazla önem verirler. Bir konuda yetersiz ve bilgisiz olmaktan korktukları için sosyalleşmeyi pek tercih etmezler. Sakin ve izole bir hayat yaşamaktan zevk duyarlar. Mühendis ve ya bilim insanı mesleklerini örnek verebiliriz.

Korkuları: Yetersiz ve bilgisiz olmak

Arzuları: Bilgili ve farklı olmak

Zayıf Noktaları: Üstten bakmak ve küstahlık

6.Garantici

Garantici olan insanlar için en önemli şey güvenliktir. Güvenlik için çok fazla kafa yorarlar ve tehlikeli durumlardan, alternatifi olan riskli durumlarda sakınırlar. Mantıklı ve sorumluluklarını bilen kişilerdir. Yenilikçi değillerdir ve alışkanlıklarını değiştirmeyi sevmezler. Sürekli kötü ihtimalleri düşündükleri için kriz durumlarında ne yapmaları gerektiğini bilirler. Bundan dolayı problem çözmede ustadırlar. Meslek olarak bankacı ve ya danışman diyebiliriz.

Korkuları: Hazırlıksız yakalanma

Arzuları: Kendilerini güvende hissetmek

Zayıf Noktaları: Endişelenmek

7.Maceracı

Yüksek enerjiye sahiptirler. Eğlenceli ve yenilikçi yapıya sahip olurlar. Özgürlük onlar için çok önemli bir kriterdir. Sosyalleşmeyi, gezmeyi ve eğlenmeyi severler. Hayatlarında negatif duygulara yer vermek istemezler. Zaman zaman bu kişilerde hiperaktivite gözlenebilir.

Korkuları: Mutsuz olmak

Arzuları: Hayattan keyif almak

Zayıf Noktaları: Doymak bilmezler

8.Korumacı

Liderlik ve yöneticilik kadrosunda yer alan bu Enneagram tiplemesi baskı ve kontrol altında olmaktan hoşlanmazlar. Korumacı kişilikleri ayrıca hem çalışkan hem de idealisttir. Enerjileri çok yüksek olmakla birlikte, sürekli güçlü ve aktif olmayı isterler. Güvensiz bir pozisyonda olduklarını hissederlerse kaçmanın yolunu ararlar. Ayrıca kendini koruma içgüdüsü yanında çevresindekileri de koruma içgüdüsü gelişmiştir.

Korkuları: Kontrol ve baskı altında olmak

Arzuları: Her durumda güçlü ve yeterli olmak

Zayıf Noktaları: Egoları ve hırsları

9.Barışçıl

Hayatlarında huzur ve barışı ararlar. Gerginlikten hiç hoşlanmazlar. Drama ve kavgalardan uzak kalma taraftarıdırlar. Bir nevi içe dönük kişilerdir diyebiliriz. Risk almaktan kaçınırlar ve konfor alanlarını terk etmezler.

Korkuları: Yalnız kalmak ve dışlanmak

Arzuları: Uyum ve dengeyi sağlamak

Zayıf Noktaları: Pasiflik

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir