Elektrikli mi ? Dizel mi ? Benzinli Araç mı ?

Elektrikli mi ? Dizel mi ? Benzinli Araç mı ?

Elektrikli, Dizel, Benzinli Araç Karşılaştırması

Elektrikli araç mı ? Dizel araç mı ? Benzinli Araç mı ? Hangisini tercih etmeliyim sorusundan önce sizin ihtiyaçlarınızı belirleyip bir kriter sıralaması yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Arabaların günümüzde insan hayatını çok kolaylaştırdığı aşikar. Ama bunu sağlarken çevreye verdiği kirliliği de göz ardı etmemek gerekir.

Alacağınız aracı kalabalık bir aile mi kullanacak yoksa yük mü taşıyacaksınız yada uzun yolda mı kullanacaksınız. Güçlü bir motor performansı mı istiyorsunuz yada ben çevreciyim sıfır emisyon mu arıyorum diyorsunuz. Bunların cevabını düşüne durun biz yakıt tiplerine göre araba farklılıklarını sıralayalım.

Benzin, Dizel ve Elektrikli Araç

Benzinli Araba Artıları

İçten yanmalı motoruyla size motor gücünü hissettirir. Bakım periyotları arası uzundur ve nispeten ucuzdur. Yakıta erişiminiz kolay ve alternatif çoktur. Elektrikli araç gibi saatlerce yakıt almak için beklemenize gerek yoktur ve size zaman tasarrufu sağlar. Ama tork performansı zayıftır ve çevre kirliliğine neden olur. Yani yük taşımak isterseniz sizin için pek te verimli olduğu söylenemez.

Çevre Kirliliği

Dizel Araç Artıları

Aynı şekilde içten yanmalı motora sahip. Benzinli araca göre daha düşük motor gücüne sahiptir. Ama tork gücü daha kuvvetlidir. Yani yük taşımak istiyorsanız aradığınız araç dizel olmalı.  Bakım periyotları arası uzun sayılır ayrıca bakımları masraflı. Normal şartlarda ülkemizde mazot benzine göre daha ucuzdu şuan bu durum tam tersi. Benzinli araca göre aynı litre yakıtla daha fazla yol alırsınız ama mazotun şuan pahalı olduğunu düşünürsek aynı tutara aynı km yol gittiğimizi söyleyebiliriz. Dizel araçlarda çevre kirliliği benzine göre daha fazla.

elektrikli araç

Elektrikli Araç Artıları

Elektrikli motora sahiptirler. Bunun avantajı daha hafif malzeme kullanılıyor olması. Bunun bize sağladığı avantaj ise daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor olması. Elektrikli araç sessiz çalışma prensibine sahiptir. Nerdeyse çalıştığını bile anlamazsınız. Çevreye zararsız sıfır emisyon sağlar. Yakıt dolumu yavaştır. Ne kadar da hızlı şarj seçeneği olsa da benzinli ve dizel araçlara göre oldukça yavaş. Ayrıca yakıta erişiminiz şuan ülke şartlarından dolayı oldukça zayıftır. Ne yazık ki ülkemizde şarj istasyonları yeni yeni artmakta. Uzun yola gitmek isteyenleri zorlayacaktır. Elektrikli araçların fiyatları şuan dizel ve benzinli araçlara göre daha pahalı. Elektrikli araçlar daha sık bakım isteyen araçlardır. Kar-Zarar paritesini iyi değerlendirmek sizin avantajınıza olacaktır.

Bu bilgilerin çoğu teorik bilgidir. Daha önce araçları deneyimlemiş tecrübeli kişilerle kar-zarar paritesini sormak ve bilgi sahibi olmak sizin çıkarınıza olacaktır.

WebTekno’ nun güzel bir videosu var bununla ilgili bağlantıya tıklayarak yada aşağıdan izleyebilirsiniz.

Umarım ki elektrikli araç teknolojisi gelişir ve ucuzlar. Bizlerde daha yaşanılabilir bir doğa miras bırakırız.

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa ya Göz Atınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir