Drone Uçurma Nerelerde Yasaktır ? Uçuş İzni Nereden Alınır ?

Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır, Uçuş İzni Nereden Alınır ?

Son zamanlarda drone uçurma çok popüler bir uğraş ve iş sahasına sahip oldu. Ayrıca Türkiye’de İHA lara duyulan ilgi büyük ölçüde arttı. Artan ilgiden dolayı bu cihazların uçuş izinleri zorlaştırıldı. Özellikle güvenliği tehlikeye sokacak yerlerde(havaalanı, askeri bölge vs.) uçuşlar kesinlikle yasaktır. Bu nedenle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatlarına uyulması gerekir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün Talimatları Nelerdir ?

Ülkemizde drone uçuşları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatları doğrultusunda düzenlenmektedir. Eğer drone ağırlığınız 500 gramın üstünde ise mutlaka ama mutlaka Sivil Havacılık Sistemine kayıt ettirmeniz gerekir. Drone kayıtları ağırlıklarına göre gerçekleşiyor.

-500 gram-4 kg arası

-4 kg- 25 kg arası

-25 kg-150 kg arası

-150 kg ve üzeri

Yukarıdaki gibi kategoriler mevcut. Kayıt ettirseniz bile bazı bölgelerde uçuş izne tabiidir. Bundan dolayı dikkat etmenizde fayda var. Yasaklara uymazsanız ceza ya tabii olursunuz. Drone uçurtma yönetmeliğine esas cezalar veriliyor. Bunun yanında bazı belediyeler ve valilikler kendi yetkileri doğrultusunda yasaklar uygulayabiliyor. Bağlı olduğunuz il ve valilikten bilgi almanızda fayda var.

Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır, Uçuş İzni Nereden Alınır ?

 

Drone Kullanımında Yaş Sınırı

Drone uçurmak için sahibinin yaşı önemlidir. 500 gr – 4 kg arası için en az yaşınızın 12 olmalıdır. 4 kg – 25 kg arası ise en az 15 olması gerekmektedir. Eğer ağırlığı daha fazla ise özel pilot lisansı alınması gerekmektedir.

Drone Uçurma İzni Nasıl Alınır ?

Sivil Havacılık Kanununda belirtilen şekilde mülki idari amirlerinden, uçuş yapılacak yerin(il, ilçe) kaymakamlığından yada valiliğinden alınabilir.

Kaynak ve Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın

Daha Fazla Bilgisel Yazı ve Makale İçin Ana Sayfayı Ziyaret Ediniz.

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir