Çin Takvimi Nedir ? Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Çin Takvimi Nedir ? Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Anne adaylarının hamile olduklarını öğrendiklerinde akıllara doğum ve hamilelikle alakalı birçok soru işareti gelir. Herhalde en çok merak edilen soru da bebeğin cinsiyetinin kız mı erkek mi olduğudur. Normalde anne karnındaki bir bebeğin cinsiyetini yaklaşık 15. haftadan sonra ultrasonla öğrenme olasılığı var. Ama Anneler bunu daha önceden öğrenebilmek isteyebilir. Bunun içinde birçok annenin başvurduğu yöntemlerden biri ise Çin Takvimi dir. Çin takvimi ile cinsiyet hesaplayarak eğlenceli bir tahminde bulunabilirsiniz.

 

Çin Takvimi Nedir?

Kız mı erkek mi sorusu Çin takvimi ile hesaplaması aslında Çin’ de M.Ö den bugünlere kadar dayanan eski bir gelenektir. Kaynağı kesin olmamakla birlikte Çin takviminin, tahmini 700 yıl önce o dönemin astroloji alimleri tarafından resmedildiği tahmin edilmektedir.

Çin takvimine göre cinsiyet tahmini, çok öncelere dayanan bazı efsanelere dayanır. Cinsiyet tayini tablosunun geldiği yere dair trend inanışlardan bir kısmı da Çin takviminin Çin’ in Qing Hükümdarlığı döneminde (1644-1911), I Ching yani bizim dilimize göre popüler Değişimler Kitabı’ na dayanarak hazılandığı yönündedir.

Şuan yürürlükte olan miladi takvimi yalnızca güneşin hareketlerine göre oluşturulurken, Çin takvimi güneşin döngüleri yanında ay döngülerini de baz alınarak yapılmıştır. Günleri, ayları ve yılları evrensel olaylara göre hazırlayan bir ay-güneş takvimidir. Çin takvimi, hayvan adlarıyla bilinen 12 senelik döngülerden oluşur ve her bu döngü 5 defa tekrarlanır.

Çin Takvimi İle Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Peki bebeklerin cinsiyet tayinin de başvurulan Çin takvimine göre cinsiyet hesaplama nasıl yapılır ? İnsanlığın en eski cinsiyet hesaplama metodu olan Çin takvimi ie cinsiyet tayini, annenin hamile kaldığı ay ve yaşı dikkate alınır. Çin takvimine göre bebeğinizin kız mı erkek mi olduğunu hesaplarken bu iki bilginin ortak noktasında, bebeğin cinsiyeti vardır.

Çin takviminde cinsiyet tayin tablosunda 18-45 arası yaş sınırlaması vardır. Ayrıca anne adayının hamile kaldığı zamanı belirleyebileceği 12 ay vardır. Bu iki verinin ortak noktasında ise bebeğin kız mı erkek mi olduğunu görürsünüz.

Ancak bu hesaplara başlamadan önce annemizin yaşını Çin takvimine göre hesaplamak gerekir. Cinsiyet hesaplama yöntemi Çin takvimini baz aldığı için tarihler, Miladi takvime göre farklılık gösterir. Bu sebeple anne adayı, kendi yaşına 1 sene daha ekleme yaparak bu tabloyu kullanır. Örneğin yaşı 28 yaşında olan bir annemiz var diyelim. Hamile kaldığında, aylardan ocak diyelim. Tabloda 29 yaş ve ocak ayının ortak noktasına bakarak bebeğinin cinsiyet tayinini öğrenebilirsiniz.

Eğer siz de Çin takvimine göre bebeğinizin kız mı erkek mi olduğunu öğrenmek istiyor musunuz? Yaşınızı Çin takvimine göre hesaplayıp ve hamile kaldığınız ayı bilmeniz yeterlidir. Bu şekilde cinsiyeti bu takvim ile hesaplayabilirsiniz.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Güvenilir mi?

Çin takvimi kullanarak cinsiyet tahmini yapmak eğlenceli diyebiliriz. Siz de bunu, yani Çin takvimini eğlenme maksadıyla kullanabilirsiniz. Ancak bu metodun bilimsel bir dayanağı yoktur.

Bu takvimi, uzun zaman önce Çinliler tarafından yapılan ve kullanılan, bebeklerin kız mı erkek mi sorusunun cevabını önceden tahmin etmeye yaradığı batıl bir takvimdir. Çin takvimi bilimsel bir gerçekliği baz almadığı için kesin sonuç veremez. Anne(X) ve Baba (Y) dan alınan kromozomların cinsiyeti oluşturduğu gerçeğiyle uyuşmaz.

Her ne kadar da cinsiyet hesaplama insanlar arasında popüler bir konu olsa da bu hesaplamanın sonuçlarına güvenmemek gerekir. Yani 15 hafta bekleyip kesin sonucu öğrenmek en mantıklı yöntemdir.

Daha Fazla Bilgisel Makale ve Yazılar İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir