Asgari Ücret Nedir ? Nasıl Belirlenir ? Ne Zaman Belli Olacak ?

Asgari Ücret Nedir ? Nasıl Belirlenir ? Ne Kadar Oldu ?

Bildiğiniz üzere 2023 asgari ücreti belirlemek üzere ülkemizde işveren temsilcisi, işçi temsilcisi ve devlet temsilcisi olmak üzere 3 taraf toplanıp anlaşma sağlanmaya çalışılıyor. Bu toplantının ilki 7 Aralık’ta yapılırken 2. toplantısı da 14 Aralık’ta gerçekleşmişti. Bugün 3. toplantısı gerçekleşen komisyondan ne yazık ki bir anlaşma çıkmadı. 4. toplantı sonrası tarafların bir rakam üzerinde anlaşması ya da 26 Aralık’ta kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücreti açıklaması bekleniyor.

Gelin şimdi asgari ücrette merak edilen başlıklara bir göz atalım.

Asgari Ücret Nedir ?

Bir şahsın barınma, giyinme, yeme, içme, ulaşım, sağlık gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak, günün şartlarına göre hayatını idame ettirecek ve emeği karşılığında verilecek ücrettir.

İlk kez 1890 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda’da uygulanmaya başlandı. 1900’lü yıllarda Avrupa’da da uygulanmaya başladı.

1919 yılında kurulan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ilkesine dayanarak ortaya çıkan bu fikir 1928’de de 26 sayılı Asgari Ücretin Belirlenme Yöntemleri Sözleşmesi’ni kabul etti.

Her çalışana ülkesinin ve zamanın koşullarına göre makul bir yaşamı sürdürebilmesi için uygun bir ücret ödenmelidir. (ILO)

Türkiye’ye bu uygulama 1936 tarihinde ki iş kanunuyla mevzuata girmiştir. Ama bir dönem 1951-1967 yılları arasında mahalli komisyonlarca asgari ücret belirlenmiştir. 1967’den sonrasında ise bugün ki belirleme yöntemi uygulanmaya başlandı.

 

Asgari Ücret Ne Kadar ?

Asgari Ücret Ne Kadar ?

2022 Temmuz ayından itibaren aylık brüt 6 bin 471 TL dir. Oysa ki bir çalışanın eline geçen ise net 5 bin 500 TL 35 krş. Bu tutarın işverene maliyeti ise 7 bin 603 TL 43 krş.

2022 yılı itibariyle asgari ücrete kadar olan kısım gelir vergisinden muaf tutulmaya başlandı.

Asgari Ücret Nasıl Belirlenir ?

Yazımızın başında da bahsettiğim gibi, işçi temsilcisi, işveren temsilcisi ve devlet temsilcisinden oluşan 15 kişilik bir ekibin kurulduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirleniyor. ÇSBG Bakanı ev sahipliği yaparken, Aralık ayında 4 defa tespit ekibi toplanarak tabi en az 10 u hazır durumda olacak, sonrasında ise oy çokluğuna göre karar veriliyor. Eğer ki oylar eşit olursa komisyon başkanının oyu baz alınarak kabul ediliyor.

 

Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak ?

 

Asgari Ücreti Kim Ne Kadar Talep Ediyor ?

Komisyonda işçi tarafını TÜRK-İŞ, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

TÜRK-İŞ kasım ayı açlık sınırı olan 7875 TL yi taban rakam olarak talep ediyor.

TİSK in teklifi henüz açıklanmadı.

TÜRK-İŞ in 20 Aralık’tan sonraki teklifi ise 9 bin TL olarak açıklandı. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay “Asgari ücret için resmi teklifimiz 9 bin TL’dir. Bu teklifimiz kabul edilirse imzalarız yoksa masada olmayız.” dedi.

Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak ?

Yazımızın başında da belirttiğim gibi;

Dördüncü toplantı sonrası 2023 asgari ücretinin gelecek hafta içerisinde belirlenmesi beklentiler dahilinde yer alıyor. Kaynak AA

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir