Arge Nedir ? Arge Faliyetleri Nelerdir ?

Ar-ge Nedir ?

Arge Nedir ?

Ar-ge, açılımından anlaşılacağı üzere Araştırma ve Geliştirme demektir. Biraz açacak olursak eğer, bir fikrin yada ürünün oluşması sırasında fikir, tasarım ve aklınıza gelebilecek bir çok hususta yapılan araştırma ve geliştirme çalışmalarının bütünüdür.

Teknoloji ile yakından ilgilenen arge aynı zamanda bir ayak uydurma süreci de diyebiliriz. Günümüzde Ar-ge çok önemli çalışma alanlarından biridir. Çünkü bilgi çok değerli ve bilgiye hızlı erişmek daha önemli. Bundan dolayı arge birimi bilgiye hızlı ve pratik ulaşarak çalışmaları güçlendirmekte. Popüler Ar-ge çalışma alanları ise Otomotiv Sektörü, Bilgisayar ve Elektronik, Yazılım ve İnternet, Sağlık ve ilaç Sektörü dür.

Arge çalışmaları genelde 3 ana başlıkta yürütülmektedir. Bu 3 başlık süreci de tanımlamaktadır. İlk başlığımız temel araştırma faaliyetleri dir. Daha sonra ise 2. başlığımız uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme çalışmaları gelmektedir.

Bir diğer başlık ta arge çalışmalarının yapılabilmesi için gerekli olan kriterlerdir. Ar-ge çalışmalarında olması gereken 5 ayrı kriter vardır. Arge çalışmalarında ilk olmazsa olmaz kriter, yenilikçi bir proje olmasıdır. Bu zamanda proje sonunda belirsizlik durumu söz konusudur. Sürecin hem maliyet hem zaman planlaması yapılmış olmalıdır. Son olarak çıkan sonucun yeniden üretime ve işlenmesine elverişli olması gerekir.

Arge Nedir ?

Arge Faliyetleri Nelerdir ?

Ar-Ge, bir tür gelişim ve güncelleme faaliyetidir. Aynı anda araştırma ve öğrenme olayları da Ar-Ge çalışmaları içerisinde devam ettirilmektedir. Ar-Ge faaliyetleri oldukça büyük bir çalışma alanını kapsamaktadır. Geniş bir çalışma alanını kapsamasının nedeni araştırma kaynaklıdır. Ayrıca her geçen gün gelişen teknoloji ve artan bilgi, yeni fikirleri ve projeleri doğurmaktadır. Kısaca araştırma ve geliştirme olarak bilinen Ar-Ge olaylarını şu şekilde kısaca sıralayabiliriz;

– Kurum ve kuruluşların karlarını ve satışlarını katlayacak projeler
– Ele alınacak projenin tasarlanması ve üretilmesi esnasında yeni fikirler sunması
– Teknolojiyi kurum ve kuruluşlara en iyi şekilde adapte etmek ve güncellemek
– Kurum içi ilişkileri yükseltmek için yeni fikirler üretmek
– Kurum yada kuruluşların teknolojik gelişmelerini üretim ve satış alanında en yüksek seviyede kullandırtmayı sağlamak
– Maliyetleri düşürecek yeni projeler üretmek
– Ürün ve hizmet kalitesini çoğaltacak fikir ve projeler sağlamak
– Teknoloji alt yapısını sağlamlaştırmak
– Yenilikçi proje ve fikirler üreterek rakipler arasındaki farkı açmak yada korumak
– Var olan sorunlar için yenilikçi ve farklı çözümler üretmek

Son olarak Ar-ge için Kişisel bir yorum yapmak istiyorum. Eğer ülke olarak münhasır medeniyetler seviyesine ulaşmak istiyorsak yatırım yapılması gereken çalışma alanı arge dir. Bize yenilikçi fikir ve projeler gerekli. Katma değer üretmenin en kaliteli ve sağlıklı yolu arge çalışmasının kaliteli olmasından geçer. Umarım bir gün gerekli yerlerdeki insanlarımız bunu anlar ve uygulamaya başlar. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dilerim 🙂

Kaynak

Daha Fazla Makale ve Yazı İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir