Araçlarda Yakıt Tüketimini Azaltmanın 8 Yolu

Yakıt Tüketimini Azaltma Yöntemleri Nelerdir ?

Bir çok insan özgürlüğünün kısıtlanmaması için şahsi araçlarını kullanmak ister. Fakat şu günlerde yakıt fiyatlarının ütopik rakamlara çıkması nedeniyle bu iş insanları zorlamaya başladı. Araçların yakıt tüketimi gün geçtikçe fiyat nedeniyle artmakta. Toplu taşıma kullanmak daha ekonomik duruma gelse de insanlar şahsi araçlarını kullanmaktan vazgeçmemekte. Bundan dolayı bir çok araç sahibinin aklındaki soru, aynı yakıtla nasıl daha çok km gidebilirim ? Bu nedenle yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız. Buyurun başlayalım isterseniz.

Araçlarda Yakıt Tüketimini Azaltmanın 8 Yolu

1-Lastik Basıncını Kontrol Edin

Lastik basıncının düşük veya yüksek olması fazla yakıt tüketimine neden olur. Lastikler durdukları yerde bile her ay 2psi hava kaybedebilir. Bundan dolayı lastik basıncını sürekli kontrol etmek size yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

2-Yükünüzü Azaltın

Düz mantık, aracınız ne kadar ağırlaşırsa o kadar fazla yakıt harcayacaktır. Özellikle şehir içi sürüşlerde bu durum fazla yakıt tüketimine neden olur. 50 kilo da %1-2 yakıt tüketiminin arttığını söyleyebiliriz.

3-Klimanızı Gerektiğinde Kullanın ve Gazını Kontrol Edin

Genellikle klimalara 2 yılda bir gaz ve yağ kontrolü yapılmaktadır. Yağ ve gaz miktarı düştüğünde ise, klimanız daha fazla çalışıp sıcak havayı soğutmaya çalışacaktır. Buda motorunuza ekstra yük getireceğinden daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Özellikle sıkışık trafiklerde klima kullanmaktan kaçınmanızı öneririm. Çünkü dur kalk dediğimiz olayda motor fazla yorulduğundan klimanın yükünü de sırtlansın istemeyiz. Cam açmak daha akıllıca bir çözüm olacaktır.

4-Lastik Balans Ayarını Yaptırın

Lastik balans ayarını yaptırmanızın en önemli nedeni can güvenliğinizdir. Ayrıca lastiklerin eşit ve daha üzün sürede aşınmasına da katkıda bulunur. Bu nedenle kötü aşınan lastikler daha fazla sürtünme oluşturur. Buda ekstra motor yükü ve yakıt tüketimi demektir. Her lastik değişiminde balans ayarının yapıldığından emin olunuz.

5-Aracın Bakımlarını Düzenli Yaptırın

Bakım yaptırmak aracın en güzel şekilde çalışmasını sağlamaktır. Genellikle 10 bin km veya 1 yıllık zamanla yapılması istenir. Hangisi önce dolarsa mutlaka yaptırın.

6-Sürüş Tarzınızı İzleyin

Düşük yakıt tüketimi istiyorsak sürüş alışkanlıklarımızdan bazılarını değiştirmek zorundayız. Örneğin; Yüksek devirde kullanma, Ani hızlanmalar ve ani frenlemelerden vazgeçmek yararınıza olacaktır. Eğer aracınızda varsa mutlaka hız sabitleyiciyi kullanmaya özen gösterelim.

Yakıt Tüketimini Azaltma Yöntemleri

7-Lastiklerin Değerlerini İnceleyin

Lastikler yakıt tüketiminin %20 sini oluşturur. Bu nedenle lastik seçiminiz çok önemlidir. Lastiklerin üzerinde bulunan AB etiketi sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bu etiket lastikleri 3 kategoride değerlendirerek puan verir. Bunlar; Yakıt verimi, gürültü ve ıslak zemin performansı. A’dan F’ye kadar puanlama mevcuttur. Olabilecek en iyisi A performans bir lastik. Eğer düşük yakıt tüketimi istiyorsanız lastik seçerken bu hususta dikkatli olun.

8-Yakıt Sistem Temizleyicisi Kullanın

Yakıt katkı maddeleri, araç performansı arttırmak ve düşük yakıt tüketimi sağlamak için kullanılan ucuz bir yöntemdir. Fakat süre zarfında bu yakıt sisteminizde tortu ve birikintiler oluşturur. Buda motor performansını olumsuz etkiler. Dolayısıyla yakıt tüketiminiz gözle görülür şekilde artabilir. Bunun için piyasada satılan Yakıt Sistem temizleyicilerini kullanabilirsiniz.

Yakıt Tüketimini nasıl azaltırız

Her ne kadar Yakıt tüketiminiz azaltma yöntemlerinden bahsetsek de, ülkemizde yakıt fiyatlarının ütopik seviyede olmasından dolayı sizleri ekonomik alanda zorlamaya devam edecektir. Mümkün olduğunca toplu taşıma kullanmak bizler için daha iyi bir yöntem olacaktır. Şahsi araç kullanmak durumunda kaldığınızda ise, aracınızın tam anlamıyla hazır olduğundan emin olun. Mutlu, huzurlu ve ekonomik sürüşlü günler dilerim.

Daha Fazla Bilgisel Makale İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir